وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

زنجرک خرما، آفت مهم نخیلات

خلاصه ای از این مطلب

چگونه زنجرک خرما ( شیره، عسلک و چربچلیسک خرما) را کنترل کنیم؟

کنترل زنجرک خرما

شناسایی زنجرک

زنجرك خرمـا، با نام علمي Ommatissus lybicus، حشره ای بال دار به رنگ زرد روشن تا مایل به سبز است. این آفت در جنوب کشور به نام های شیره، عسلک و چربچلیسک خرما نیز شناخته می شود. طول حشرات ماده حدود 6-4 میلی متر و طول حشرات نر حدود 5/3-3 میلی متر است. تخم های این آفت گلابی شکل هستند و رنگ آنها در ابتدا سبز روشن و سپس زرد رنگ می شود. زنجرک خرما دارای 5 سن پورگی می باشد که در سنین اول به رنگ سفید و در سن های بالاتر به رنگ زرد متمایل می گردد و لکه های سیاه بر روی بدن آن ظاهر می شود. علائم ظهور بال از سن سوم به بعد قابل مشاهده است.

عوامل موثر در طغیان زنجرک خرما

1- نور: زنجرک نور گریز است و در سایه تخم گذاری می کند.
2- درجه حرارت: درجه حرارت بهینه برای فعالیت زیستی زنجرک 30-25 درجه سلسیوس می باشد.
3- رطوبت: هرچقدر رطوبت بیشتر باشد، طغیان زنجرک بیشتر خواهد شد.
4- تراکم نخلستان: در تراکم بالا طغیان آفت بیشتر است زیرا بافت گیاه لطیف تر و شرایط برای تغذیه و تخمک گذاری مناسب تر است.
5- سن و ارتفاع نخل: در نخلستان های مسن که ارتفاع بیش از 12متر است و در نخلستان های جوان که کم ارتفاع هستند به دلیل نفوذ نور خسارت زنجرک کمتر است.

چگونه زنجرک خرما را کنترل کنیم؟

با تکنیک درون درمانی سموم موثر در کنترل زنجرک به مقدار کمتری نسبت به سمپاشی های معمول به تنه درختان خرما تزریق می شوند.

خسارت زنجرک

زنجرک خرما داراي خسارت مستقيم و غير مستقيم است. خسارت مستقيم ناشي از مكيدن شيره گياهي توسط پوره ها و حشرات بالغ می باشد و سبب زردي، خشكيدگي برگ ها، ضعف درخت خرما و در آلودگی های شدید باعث ریزش میوه ها می گردد. خسارت غيرمستقيم نیز ناشي از فضولات شیرین و چسبانک آفت به نام عسلك است. عسلک علاوه بر اينكه به عنوان يك منبع غذايي براي قارچ هاي ساپروفيت عمل مي كند، سبب آغشته شدن ميوه ها و كاهش بازار پسندي محصول مي شود.

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.