وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

سوسک سرشاخه خوار رزاسه

خلاصه ای از این مطلب

کنترل موثر سوسک سرشاخه خوار رزاسه به روش درون درمانی!
سوسک سرشاخه خوار رزاسه
سوسک سرشاخه خوار رزاسه
سوسک سرشاخه خوار رزاسه-کنترل آفت سرشاخه خوار رزاسه

سوسک سرشاخه خوار رزاسه یا كرم زرد شاخه خوار (Ospheranteria coerulescens)، به عنوان یکی از آفات مهم درختان از جمله میوه های سردسیري هسته دار و دانه دار شناخته می شود. این آفت در اکثر مناطق ایران پراکنده شده است و خسارت شدیدي به درختان میزبان به خصوص زردآلو و بادام وارد می کند.

 

شناسایی آفت

سوسک های بالغ ماده به رنگ سیاه و سوسک هاي نر به رنگ قهوه اي مات، به طول 30-25 میلی متر و داراي شاخک هاي طویل می باشند. تخم ها به طول 2-1/8 میلی متر، به رنگ سفید متمایل به زرد هستند. قسمتی از تخم که روي بافت گیاه چسبیده، صاف و قسمت آزاد آن برجسته می باشد. این حشره داراي 4 سن لاروي است. به طور کلی لارو آفت استوانه اي شکل، به رنگ زرد روشن، فاقد پا، داراي حلقه هاي برجسته است که بر روي آنها چین خوردگی وجود دارد. پس از اتمام تغذیه، لارو سن4 ضخیم شده و شفیره تشکیل می شود. شفیره به طول 25-20 میلی متر است که ابتدا زرد رنگ  و سپس به رنگ سیاه یا قهوه اي مات تبدیل می شود.

 

کنترل موثر سوسک سرشاخه خوار رزاسه!

با توجه به اینکه لارو آفت درون چوب مخفی است و خروج حشرات کامل به صورت تدریجی براي دوره کوتاهی می باشد، مبارزه شیمیایی معمول توصیه نمی شود. در روش درون درمانی، مبارزه شیمیایی به صورت تزریق سم موثر به تنه درخت انجام می شود. نتایج خوبی در زمینه ی کنترل سوسک سرشاخه خوار رزاسه به روش درون درمانی توسط شرکت فرین کشت تابان بدست آمده است.

 

علائم خسارت آفت

برگ های پژمرده و حالت سبز خشک
سرشاخه های رنگ پریده و خشک شده
خروج صمغ از محل سوراخ ها که شکل فنر یا فتیله اي دارند
ریخته شدن فضولات در پاي درختان آلوده
خشک شدن جوانه انتهایی و کوتاه ماندن نهال

 

گیاهان میزبان

این آفت به انواع درختان ميوه خانواده رزاسه مانند زردآلو، بادام، سیب، گلابی، گیلاس، به، هلو، آلو، آلبالو، زالزالک، نسترن و به ژاپنی می باشد. علاوه بر این، لاروهاي سوسک سرشاخه خوار رزاسه که به نام كرم زرد شاخه خوار نیز نامیده می¬شوند در سرشاخه های نازک درختان سنجد، نارون، بید، چنار و بلوط و گل محمدي نیز مشاهده شده است.

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.