وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

سوسک پوستخوار بزرگ نارون

خلاصه ای از این مطلب

کنترل سوسک پوستخوار نارون به روش درون درمانی توسط شرکت فرین کشت تابان

سوسک پوستخوار بزرگ نارون (Scolytus scolytus) یکی از آفات مهم درختان نارون می باشد که با تغذیه از آوند چوبی درختان و همچنین انتقال قارچ بیماری زای مرگ هلندی نارون، باعث ضعیف شدن و در نهایت نابودی درختان نارون می‌شود. طول بدن این گونه ی سوسک ها از سایر گونه های پوستخوار بیشتر است و به همین دلیل سوسک پوستخوار بزرگ نارون نامیده شده است.

 

شکل شناسی آفت

حشرات کامل، سوسک هایی به طول 3 الی 6 میلی متر هستند. پاها، سر و سینه ی این آفت سیاه رنگ، بالپوش ها قرمز و پیشانی دارای کرک های زرد رنگ است. حشرات ماده بزرگتر از حشرات نر هستند. لاروها به رنگ سفیدخمیده و فاقد پا می باشد. شفیره به رنگ سفید و از نوع آزاد است.

 

نحوه خسارت آفت پوستخوار نارون

لارو های این آفت از ناحیه کامبیوم در زیر پوست تنه و شاخه اصلی تغذیه و دالان هایی در زیر پوست ایجاد می کنند. دالان های لاروی ابتدا باریک هستند ولی با افزایش حجم لاروها، قطورتر می شوند. محل خروج حشرات کامل در روی سطح پوست به صورت سوراخ های گرد و ریز نمایان است. درختان مورد حمله حشرات پوست خوار به تدریج ضعیف می شوند و نهایتا از پای در می آیند. لازم به ذکر است که این آفات عمدتاً به درختانی که در معرض تنش های محیطی قرار دارند حمله می کنند.

 

چگونه با سوسک پوستخوار نارون مبارزه کنیم؟

درون درمانی یکی بهترین روش مبارزه با سوسک پوستخوار نارون است، به طوری که سموم موثر به مقدار کمتری نسبت به سمپاشی های معمول به درختان خرما تزریق می شوند (جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید).

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.