وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

سوسک پوست خوار مدیترانه ای کاج

خلاصه ای از این مطلب

چگونه سوسک پوست خوار مديترانه اي را به روش درون درمانی کنترل کنیم.

 

سوسک پوست خوار مديترانه اي

سوسک پوست خوار مديترانه اي کاج با نام علمی Orthotomicus erosus، یکی از مهم ترین آفات درخت کاج می باشد. این آفت علاوه بر خسارت مستقیم، به عنوان ناقل بیماری های مختلف نیز عمل می کند. سوسک پوست خوار مديترانه اي بیشتر به درختانی که قبلا تحت تنش یا بیماری بودند، حمله می کند. این آفت پوست خوار در سطح جهاني نيز در كشورهاي مختلفی از قاره هاي آمريکا، آسيا، اروپا و آفريقا وجود دارد و سالانه خسارات زيادي به درختان وارد می کند.

شناسایی آفت

حشره كامل، سوسکی به طول 3 تا 8/3 ميلي متر، سیاه یا قهوه اي رنگ با بدن پوشيده از كرک هاي متراكم و بالپوش هاي روشن تر می باشد. تخم گذاري در لايه كامبيوم تنه درختان صورت مي گيرد و تخم ها به رنگ زرد و بيضي شکل هستند.

 

کنترل آفت پوست خوار مديترانه اي  را به ما بسپارید!

شرکت فرین کشت تابان دارای تجربه ی موفق در کنترل آفات به ویژه پوست خوار مديترانه اي با استفاده روش درون درمانی می باشد(جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید)

خسارت آفت

سوسک پوست خوار مديترانه اي تمام دوره زندگي به جز دوره ي كوتاهي، داخل بافت گياه می باشد. حشرات بالغ و لاروها با تغذيه از آوند آبکش و ايجاد اختلال در جريان شيره گیاهی موجب خسارت به درختان كاج مي شوند. در واقع، پس از تغذيه وسيع از آوندهاي آبکش، ارتباط آوندي قسمت هاي مختلف گياه قطع شده و امکان انتقال مواد غذايي و شيره گياهي به قسمت هاي بالايي گياه وجود نخواهد داشت. بر این اساس، درختان ضعف می شوند و شروع به خشک شدن مي كنند. علاوه بر این، این آفت منجر به انتقال بیماری های قارچی به درخت کاج می شود.

علائم خسارت

  • وجود سوراخ هاي ورودي و خروجي در تنه درختان
  • ريخته شدن خاک اره اطراف سوراخ های ایجاد شده
  • مشاهده شبکه­ ای از کانال­ای حفر شده زير پوست درخت
  • حالت خشکیدگی درخت

تصاویری از خسارت سوسک پوست خوار مدیترانه ای

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.