وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

سوسک کرگردنی خرما

خلاصه ای از این مطلب

سوسک کرگدنی خرما و کنترل آن به روش درون درمانی

سوسک کرگردنی خرما (Oryctes elegans) یکی از آفات چوبخوار خرما می باشد و به نام سوسک کره نیز شناخته می شود. حشره بالغ به رنگ سیاه براق است که حدود 38-36 میلی متر طول دارد و در قسمت پشت سر آن یک شاخک کوچک مشاهده می شود که انتهای آن کمی به طرف عقب متمایل است. این شاخک در نرها بزرگتر از ماده ها است و علت نامگذاری این آفت به سرکرگدنی می باشد. تخم آفت به رنگ سفید شفاف و بیضی شکل می باشد. لاروها به رنگ سفید مایل به خاکستری با سر قهوه‌ای تیره هستند که حالت خمیده دارند. شفیره نیز به رنگ قهوه ای مایل نارنجی و حدود ۴۶ میلی متر طول دارد.

چرخه بیولوژیک سوسک کرگدنی

سوسک کردگدنی خرما - آفت درخت خرما - درمان آفت درختان خرما در مجموعه فرکشت farkesht

نحوه خسارت آفت

لارو سوسک های کرگردنی با ایجاد کانال های طولاني در داخل بافت تنه باعث تضعيف درخت خرما می-شوند و ضمن کاهش بهرهوری توليد، شرایط را برای فعاليت سایر عوامل بيمارزا مانند قارچ ها و باکتری ها فراهم می کنند. سوسک های بالغ نیز علاوه بر ایجاد سوراخ در ساقه و برگ، به میوه ها نیز حمله می کنند. به طور کلی این آفت درخت خرما را به حدی ضعیف می کند که خوشه و شاخ و برگ درخت قبل از زمان رسیدگی خرما، شکسته می شوند.

بهترین روش مبارزه با سوسک کرگدنی خرما

درون درمانی (تزریق تنه) بهترین روش مبارزه با سوسک کرگدنی است، به طوری که سموم موثر به مقدار کمتری نسبت به سمپاشی های معمول به درختان خرما تزریق می شوند. با این تکنیک راندمان سموم مصرفی افزایش و آلودگی های زیست محیطی کاهش می یابد.


برای مشاوره رایگان کلیک کنید!

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.