وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

شته مومي صنوبر (شته تاول مانند و يا شته آبله‌اي صنوبر)

خلاصه ای از این مطلب

چگونه شته مومی یا آبله‌ای صنوبررا کنترل کنیم
شته مومی یا آبله‌ای صنوبر- فرکشت
شته مومی صنوبر- فرکشت
شته مومی صنوبر- فرکشت

شته آبله‌اي یا شته مومی صنوبر با نام علمی(Phloeomuzus passerinii) یکی از آفات خسارت‌زای مکنده درختان صنوبراست که در تمام مناطق كشور انتشار دارد. این آفت زمستان را به صورت حشره كامل در درزهاي تنه يا روي ريشه درختان ميزبان بسر مي‌برد و از طريق بكرزايي متوالياً نسل‌هاي بي‌بال و بالدار توليد مي‌كند.

شکل شناسی آفت

شته ماده بي‌بال زرد مايل به قهوه‌اي روشن بوده، سر آن تيره، پاها و شاخك‌ها قهوه‌اي رنگ مي‌باشد. شته‌هاي بالدار دارای سر و سينه سياه رنگ، شكم سبز، شاخك‌ها و پاهای دودي تيره هستند. اين شته را از ساير شته‌هاي صنوبر به وسيله بال‌هاي آن به راحتي مي‌توان تشخيص داد، چون اطراف رگبا ل‌ها سايه‌دار است.

نحوه خسارت شته مومي صنوبر

علائم وجود آفت به صورت دانه‌هاي آبله‌اي شكل سفيد مايل به زرد همراه با ترشحات چسبند روي تنه و شاخه درخت مشاهده مي‌شود. اگر به دانه‌های آبله‌ای دقت کنید، شته‌هاي خيلي ريز در وسط دانه‌ها ديده مي‌شود. حمله شته در اوايل تابستان محسوس بوده و اوايل پاييز به شدت بیشتری دارد به نحوی که درختان مبتلا كاملاً ضعيف و برگها زرد و دچار خزان مي‌گردند. تراكم شته معمولاً در محل‌هاي سايه‌دار و يا روي قسمت‌هاي شمالي ساقه تنه بيشتر است. انتشار و خسارت اين آفت در سال‌هاي كم‌باران و خشك شديد و اهميت زیادی دارد.

کنترل شته مومی صنوبر- فرکشت

نحوه مبارزه با شته مومی صنوبر

یکی از بهترین تکنیک‌های کنترل آفات مکنده از جمله شته مومی صنوبر، درون درمانی می‌باشد که در حال حاضر در شهرهای مختلف ایران در حال استفاده است. در این تکنیک سموم شیمیایی به مقدار کمتر و موثرتری استفاده می‌شود (جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید).

میزبان‌ها

شته مومی صنوبر یک میزبانه است و به درختان صنوبر به ویژه گونه‌های Populus nigra،P. deltoides و P. euramericana خسارت وارد می‌کند.

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.