وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

شپشك استراليايي

خلاصه ای از این مطلب

چگونه با شپشك استراليايي مبارزه کنیم؟
شپشک استرالیایی- فرکشت
شته مومی صنوبر- فرکشت

شپشك استراليايي (Icerya purchase) یکی از آفات مکنده درختان افرا، آكاسيا، گل طاووسي، گلسرخ، گل ابريشم، اقاقيا، برگبو، مركبات، بيدمشك، گردو، انار و انجير می‌باشد. این آفت در اغلب مناطق كشور انتشار دارد. اين شپشك 4-3 نسل در سال دارد.

شکل شناسی آفت

شپشك استراليايي فاقد سپر است و به راحتی از ساير شپشك‌ها تشخيص داده مي‌شود. پوره ها و حشرات ماده داراي پا و شاخك هستند.حشرات ماده كامل به رنگ نارنجي با پاهاي سياه دیده می‌شوند و با ترشح رشته‌هاي مومي توده سفيد رنگي به نام كيسه تخم در قسمت عقبي شكم تشكيل مي‌دهد. پوره‌هاي جوان پس از خروج از تخم به رنگ قرمز آجري مي باشند. حشرات نر به رنگ قرمز تيره با شاخك‌هاي دودي رنگ هستند.

زيست‌شناسي

اين شپشك زمستان را به صورت حشرات ماده‌ی كامل و پوره سن دوم مي گذراند. پوره‌هاي جوان پس از خروج از تخم روي برگ‌ها و شاخه‌هاي جوان مستقر مي‌شوند و پس از چند روز فعاليت در اطراف رگبرگ اصلي خصوصاً زير برگ متمركز مي‌گردند. حشرات بالغ بيشتر روي شاخه‌ها متمركز هستند. پوره‌ها در قسمت‌هاي رو به روشنايي مستقر مي‌شوند، در صورتيكه حشره كامل به قسمت‌هاي سايه دار درخت مي‌روند.

نحوه خسارت شپشك استراليايي

بر اثر فعاليت پروانه حلزوني روي شپشك استراليايي به برگ، ميوه، شاخه‌هاي جوان و حتي شاخه‌هاي مسن حمله مي‌كند. این آفت علاوه بر تغذيه از شيره گياه ميزبان، شاخه و برگ آن را با ترشحات شيرين بدن خود آلوده مي‌كند و محيط مناسبي براي رشد قارچ‌ها فراهم مي‌كند. رشد قارچ‌ها مانع تنفس گياه و رسيدن نور به سطح آن مي‌شود و درنهایت باعث ضعف و خشك شدن قسمتهاي آلوده گياه مي‌گردد.برگ‌ها لكه‌هاي متعدد متمايل به سفيد مشاهده مي‌گردد كه از خورده شدن پارانشيم بالايي برگ به وجود مي‌آيد، به طوريكه كوتيكول سطح زيرين دست نخورده باقي مي‌ماند.

چگونه با شپشك استراليايي مبارزه کنیم؟

درون درمانی یکی بهترین روش مبارزه با شپشك استراليايي است، به طوری که سموم موثر به مقدار کمتری نسبت به سمپاشی های معمول به درختان تزریق می‌شوند (جهت کسب اطلاعات بیشترکلیک  کنید).

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.