وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

پروانه برگخوار صنوبر

خلاصه ای از این مطلب

کنترل پروانه برگخوار صنوبر
پروانه برگخوار صنوبر- فرکشت
پروانه برگخوار صنوبر- فرکشت

پروانه برگخوار صنوبر (Amorpha populi) از جمله آفات برگخوار درخت صنوبر است که در تمام مناطق كشور به خصوص نواحي شمالي انتشار دارد. این آفت يك نسل دارد و زمستان را به شكل شفيره داخل پيله ظريفي در خاك سپري مي‌كند. پروانه پس از خروج از شفيره، تخم‌هاي خود را به شكل منفرد يا چندتايي روي برگ درخت ميزبان قرار مي‌دهد.

شکل شناسی آفت

رنگ عمومي بدن این پروانه زرد آجري می‌باشد. عرض پروانه با بالهاي باز حدود 70 الی 80 ميلي‌متر است. بال‌هاي جلويي داراي لكه‌هاي هلال مانند قهوه‌اي و بال‌هاي عقبي هر كدام در قسمت قاعده داراي يك لكه قهوهاي بزرگ مي باشند. لارو كامل سبز رنگ و طول آن حدود 80 الی 90 ميلي‌متر است. انتهايي بدن لارو زائده شاخك مانندي دیده می‌شود. شفيره قهوه‌اي متمايل به سياه و در انتها داراي دو برجستگي تخم مرغي شکل است.

نحوه خسارت پروانه برگخوار صنوبر

خسارت اصلی پروانه برگخوار صنوبر مربوط به لارو می‌باشد. لاروها پس از خروج از تخم شروع به تغذیه از برگ درختان می‌کنند. بر این اساس، موجب از بین رفتن پوشش سبز، ضعف و در نهایت مرگ درخت می‌شوند.

پروانه برگخوار صنوبر- فرکشت

بهترین روش کنترل پروانه برگخوار صنوبر

درون درمانی یکی از بهترین تکنیک‌های کنترل شیمیایی آفات برگخوار مانند پروانه برگخوار صنوبر است. با استفاده از این روش می‌توان سموم موثر را به تنه درختان تزریق کرد و در سریعترین زمان ممکن آفت مورد نظر را کنترل کرد (جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید).

ميزبانها

صنوبر، بيد، توسكا، غان و زبان‌گنجشك

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.