وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

پروانه توری تبریزی

خلاصه ای از این مطلب

کنترل پروانه توری تبریزی به روش درون درمانی

پروانه توری تبریزی (Nycteola asiatica) یکی از آفات برگخوار درختان صنوبر و بید می‌باشد که در تمام مناطق کشور انتشار دارد. اين آفت در زمستان به سه حالت تخم، لارو و شفيره ديده مي‌شود و در سال 4-3 نسل دارد. حشرات كامل ماده اواسط خرداد ماه در انتهاي برگ‌هاي جوان به صورت گروهي تخم‎گذاري مي‌كنند.

شکل شناسی آفت

عرض پروانه توری تبریزی با بالهاي باز حدود 22-20 ميلي‌متر و عموماَ به رنگ سفيد مايل به خاكستري است. بال‌هاي جلويي پهن و پوشيده از فلس‌هاي نقره‌اي و قهوه‌اي مایل به سیاه است كه به طور درهم قرار دارند. لارو كامل پهن، به طول حدود 20 میلی‌متر، سبز رنگ و پوشيده از موهاي بلند مي‌باشد كه صفت خوبي براي تشخيص آن است. شفيره به رنگ سبز روشن و در قسمت پشتي داراي يك نوار طولي قهوه‌اي مايل به قرمز مي‌باشد. شفيره تا زمان تبدیل شده به حشره کامل داخل پيله سفيد قايقي شكل قرار می‌گیرد.

نحوه خسارت پروانه توری تبریزی

خسارت این آفت مربوط به لاروها می‌باشد. لاروها از پارانشيم برگ تغذيه می‌کنند و پس از بلوغ پيله‌اي تنيده و در آن تبديل به شفيره مي‌شوند. این آفت بيشتر به ارقام خارجي صنوبر حمله مي‌كند و ارقام بومي نسبتاً مقاوم هستند. زيان آفت گاهي به حدي است كه برگ‌ها و جوانه‌هاي انتهايي درختان كاملاً خورده شده و اثري از آنها باقي نمي‌ماند.

 

نحوه مبارزه با آفت

درون درمانی یکی از بهترین تکنیک‌های کنترل شیمیایی آفات برگخوار مانند پروانه توری تبریزی است. با استفاده از این تکنیک می‌توان سموم موثر را به تنه درختان تزریق کرد و در سریعترین زمان ممکن آفت مورد نظر را کنترل کرد (جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید).

 

میزبان‌ها

این آفت فقط بر روی درختان صنوبر و بید موجب خسارت می‌شود.

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.