وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

کرم خراط، پروانه فری، شب پره پلنگی

خلاصه ای از این مطلب

کنترل کرم خراط به روش درون درمانی توسط شرکت فرین کشت تابان
کرم خراط یا پروانه فری یا پروانه پلنگی
کرم خراط یا پروانه فری یا پروانه پلنگی و کنترل آن به روش درون درمانی

کرم خراط (Zeuzera pyrina) به نام های پروانه فری و شب پره پلنگی نیز شناخته می شود. این آفت در باغات مناطق معتدله و سردسیری تا مناطق معتدل گرمسیری فعالیت دارد. پروانه فری هر یک یا دو سال یک نسل دارد و زمستان گذرانی آن به صورت لارو است.

شکل شناسی آفت

حشره کامل شب پره اي است که داراي قفسه سینه سفید یا خاکستري با شش نقطه سیاه در سطح پشتی آن می باشد. عرض بدن حشره با بال باز 60-45 میلی متر است و روي بالها خالهاي آبی متالیک و یا سورمه ای رنگ وجود دارد. حشره ماده حدود 400 الی 800 تخم می گذارد. تخم ها بیضی شکل، صدفی رنگ و دسته اي هستند. طول لارو کامل پروانه فري یا کرم خراط بین 35-30 میلی متر و به رنگ زرد تا قهوه اي دیده می شوند. بدن لاروها دارای خال های فراوانی به رنگ قهوه ای تیره می باشند. لارو سن آخر پس از تکمیل تغذیه به شفیره تبدیل می شود. شفیره کرم خراط به رنگ نارنجی است.

نحوه خسارت کرم خراط

بیشترین خسارت این آفت مربوط به دوره لاروي است. لاروها پس از خروج از تخم ابتدا به سمت سرشاخه ها و ساقه هاي جوان می روند و از محل اتصال دمبرگ وارد درخت می شوند. لاروها در تنه و شاخه هاي درختان میزبان دالان هايی به طول 40-30 میلی متر  ایجاد می کنند. در اثر تغذیه لاروها، درختان دچار ضعف شدید و خشکی سرشاخه ها می شوند. خسارت اولیه از رگبرگ ها، دمبرگ ها و شاخه هاي کوچک شروع شده و بتدریج به شاخه هاي بزرگتر منتقل می شود. جابجایی لاروها توسط تارهاي بسیار نازکی انجام می شود که از غدد دهانی ترشح می کنند.

علائم خسارت

• وجود فضولات نارنجی متمایل به قهوه ای در اطراف سوراخ ها و یا پایین درخت
• مشاهده خاك اره اطراف سوراخ هاي ایجاد شده در تنه ی درخت
• خروج شیره گیاهی از برخی از سوراخ ها
• دیده شدن بخشی از بدن شفیره بیرون از دالان ها
•  سرشاخه ی خشک و برگ هاي خشکیده روي آنها 
• خم شدن شاخه های آفت زده 

آیا میدانید درون درمانی بهترین روش مبارزه شیمیایی با کرم خراط است؟

با تکنیک درون درمانی سموم موثر به درختان تزریق می شوند که موجب افزایش راندمان سموم مصرفی و کاهش آلودگی های زیست محیطی می گردد. جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.