وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

کرم گرده خوار یا شب پره بزرگ خرما

خلاصه ای از این مطلب

شناخت کرم گرده خوار یا شب پره بزرگ خرما و مبارزه با آن به روش درون درمانی
کرم گرده خوار خرما

گرده خوار خرما

شناسایی آفت

کرم گرده خوار خرما یا شب پره بزرگ (Arenipses sabella ) يكي از آفات خرما در ایران می باشد. عرض پروانه با بالهای باز حدود 40-۳3 میلی متر می باشد و رنگ سر و سینه قهوه ای روشن است. بدن از فلس های سفید مایل به زرد پوشیده شده و شکل آنها در نقاط مختلف بدن متفاوت می باشد. تخم حشره سفید شفاف، کروی شکل و حدود یک میلی متر قطر دارد. طول لارو کامل حدود 40 میلی متر، رنگ عمومی بدن قهوهای تیره و شکم دارای ده حلقه است که یک جفت پای آنالی در حلقه آخری قرار دارد. شفیره به رنگ سفید و حدود 15-10 میلی متر طول دارد.

خسارت کرم گرده خوار

خسارت اصلی کرم گرده خوار مربوط به لاروها میباشد. لاروها پس از باز شدن غلاف و ظهور گل ها، به درجات مختلفي به خوشه ها و حتی ميوهي خرما خسارت وارد ميكنند. در واقع، لاروها از گرده گل، پوست غلاف خرمای نارس و گوشت خرما زمانی که به اندازه نخود هستند، تغذیه می کنند.

علائم خسارت آفت روی درخت

• پيچيدگي، بدشكلي و متوقف شدن رشد خوشه
• وجود تارهای تنیده شده و فضولات لاروي در قاعده تاج
• وجود کانال های بزرگ در قسمت قاعده خوشه
• سبزخشکی ناگهاني خوشه ها
• زرد شدن آوندها

بهترین روش کنترل کرم گرده خوار یا شب پره بزرگ!

کرم گرده خوار یا شب پره بزرگ خرما نياز به مبارزه جداگانه ندارد. در مناطقي كه با زنجرک مبارزه مي‌شود، اين آفت نيز از بين مي‌رود. بنابراین، درون درمانی یکی از بهترین روش های کنترل همزمان زنجرک و کرم گرده خوار می باشد (جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید).

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.