وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

سفيد بالك زبان گنجشك

خلاصه ای از این مطلب

کنترل سوسک پوستخوار نارون به روش درون درمانی توسط شرکت فرین کشت تابان
کنترل سفید بالک زبان گنجشک به روش درون درمانی
کنترل سفید بالک زبان گنجشک به روش درون درمانی- farkesht

سفيد بالك زبان گنجشك (Siphoninus phillyreae)، یکی از آفات مهم و خسارت­زای درخت زبان گنجشک است که در اکثر استان های ایران وجود دارد. تعداد نسل های این آفت بر حسب شرايط آب و هوايي متفاوت است ولی می ­تواند 8-7 نسل در سال داشته باشد.

 

شکل شناسی آفت

حشرات کامل حدود 1-0/8 میلیمتر طول دارند. سطح بال ها و بدن حشرات به طور كامل از گرد مومي سفيد رنگي پوشيده است. پوره ها شفاف و بيضي شكل، شفيره ها نيز بيضي شکل ولي بزرگتر از پوره ها و در اطراف داراي كرك زيادي مي باشند. ناحیه پشتی شفیره به رنگ قهوه ای روشن که به وسیله دوسری خطوط طولی از موم سفید رنگ احاطه شده است و دارای 40 تا 50 برآمدگی گره مانند است.

 

نحوه خسارت 

این آفت معمولاً در سطح زيرين برگ زندگي مي كند و با مكيدن شيره گیاهی باعث ضعف و پژمردگي گياه مي گردد. خسارت عمده مربوط به مدفوع اين حشرات است كه مواد قندي زيادي دارد و روي برگها را مي پوشاند و در نتیجه موجب چسبنده و كثيف شدن برگ ها و تشكيل قارچ فوماژين و در نهايت اختلال در عمل فتوسنتز مي گردد. علاوه بر این، سفیدبالک ها در انتقال ويروس هاي گياهي نيز نقش دارند.

 

چگونه سفيد بالك زبان گنجشك را کنترل کنیم؟

سموم شیمیایی در کنترل این آفت بسیار نتیجه بخش هستند ولی در بافت شهری به دلیل ایجاد آلودگی، محدودیت هایی وجود دارد .بر این اساس با تکنیک جدید درون درمانی، می توان سفيد بالك زبان گنجشك را به راحتی کنترل کرد (جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید).

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.