وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

سوسك برگخوار بيد

خلاصه ای از این مطلب

سوسک برگخوار بید و کنترل شیمیایی آن با تکنیک درون درمانی توسط شرکت فرین کشت تابان
سوسک برگخوار بید و کنترل شیمیایی آن با تکنیک درون درمانی
سوسک برگخوار بید و کنترل شیمیایی آن با تکنیک درون درمانی

سوسك برگخوار بيد (Plagiodera versicolora) یکی از آفات مهم برگخوار می باشد که در تمام مناطق کشور دیده می‌شود. اين آفت 2 و یا 3 نسل در سال دارد و زمستان را به صورت حشره كامل در شكاف درختان و يا زير بر گ‌ها مي‌گذراند.

 

شکل شناسی آفت

حشره كامل سوسك بيضی شکل كوچكي به طول 4/5-2/5 میلی‌متر است. سوسک برگخوار بید سياه رنگ و دارای بالپوش‌های آبي، سبز و یا مسی متاليك مي‌باشد. سوسک ماده تخم‌های خود را به صورت دسته‌های ۱۰-۳۰ عددی در سطح تحتانی برگ‌ها قرار می‌دهند. تخم حشره استوانه‌اي شکل و به رنگ قرمز متمایل به نارنجي يا زرد دیده می‌شود. لارو كامل به طول 5 میلی‌متر است و پشت آن خاكستري تيره و داراي هشت رديف خال سياه مي‌باشد. لارو سن 3 بعد از تغذیه کامل به شفیره تبدیل می‌شود. شفيره‌ها به رنگ زرد با لكه‌هاي سياه دیده می‌شوند.

 

نحوه خسارت سوسک برگخوار بيد

حشره کامل و لارو سوسک برگخوار بید با تغذیه از برگ‌ها و جوانه‌ها موجب خسارت به درختان میزبان می شوند. در واقع، حشرات کامل از بخش‌های مختلف برگ تغذیه می کنند و موجب ایجاد سوراخ های متعددی در برگ می شوند. لاروها نیز ازپارانشیم برگ‌ها تغذیه می‌کنند و به این ترتیب برگ‌های آلوده سفيد و توری شفاف دیده می شوند. با از بین رفتن بخش سبزینه توسط لاروها، درختان دچار ضعف و خزان زودرس می‌شوند.

سوسک برگخوار بید و کنترل شیمیایی آن با تکنیک درون درمانی

کنترل شیمیایی سوسک برگخوار بيد با تکنیک درون درمانی!

درون درمانی تکنیک جدید مبارزه با سوسک برگخوار بید است. با این تکنیک می توان سمو موثر را به مقدار کمتری به گیاه تزریق کرد (جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید).

گیاهان میزبان

بيد، صنوبر و نسترن

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.