وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

سوسك برگخوار نارون

خلاصه ای از این مطلب

کنترل سوسک برگخوار نارون به روش درون درمانی توسط شرکت فرین کشت تابان
سوسک برگخوار نارون و کنترل ان به روش درون درمانی
سوسک برگخوار نارون و کنترل ان به روش درون درمانی
سوسک برگخوار نارون

سوسک برگخوار نارون (Xanthogaleruca luteola) در تمام مناطق ایران وجود دارد و معمولاً دو نسل در سال دارد، ولي بسته به شرايط منطقه اي و آب و هوايي تعداد نسل آن متغير است. اين آفت زمستان را به صورت حشره كامل در شكاف تنه درخت و یا در شكاف زمين هاي اطراف درخت مي گذراند.

 

شکل شناسی آفت

حشره کامل سوسک کوچکی به طول 7-5 میلیمتر و به رنگ سبز زیتونی تا زرد روشن است. روی قفسه سینه ی سوسک برگخوار نارون چند لکه سیاه رنگ وجود دارد. بالپوش حشرات ابتدا زرد رنگ هستند ولی به تدریج به زرد مایل به قهوه ای تبدیل می شوند. يك نوار طولي سياه رنگ نیز در حاشيه بيروني بالپوش ها دیده می شود. تخم اين آفت مخروطي و زرد متمایل به نارنجي است. لاروها هنگام خروج از تخم سياه رنگ هستند، ولي به تدريج به رنگ سبز تا زرد تيره تغییر رنگ می دهند. روی بدن لاروها برآمدگي و موهاي متعدد سياه رنگي وجود دارد. لاروها بعد از تغذيه کامل به سمت قاعده درخت مهاجرت می کنند و در زير خار و خاشاک پاي درخت به شفيره ی زرد رنگ تبديل مي شوند.

 

نحوه خسارت آفت

حشرات كامل، برگ نارون را سوراخ مي كنند، در حالي كه لاروها از پارانشيم تحتاني برگ تغذیه می کنند و غشاء بالایی و رگبرگ ها باقی می مانند. بنابراین در اثر تغذیه لاروها، برگ هاي آلوده سفيد و توری شفاف به نظر می رسند و از ارزش زيبايي و سايه دهي درخت كاسته مي شود. به این ترتیب برگ درختان نارون با از دست دادن بخش سبزینه و كاهش فتوسنتز، دچار ضعف عمومی و خزان زودرس می شوند. علاوه بر این، درختان ضعیف مستعد ابتلا به بیماری  هایی مانند مرگ هلندی نارون هستند.

 

بهترین روش مبارزه با سوسك برگخوار نارون

درون درمانی یکی از بهترین روش های مبارزه با سوسك برگخوار نارون است. شرکت فرین کشت تابان نیز دارای تجربه ی موفق در کنترل آفات برگخوار نارون می باشد (جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید).

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.