وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

سوسک برگخوار صنوبر

خلاصه ای از این مطلب

کنترل سوسک برگخوا صنوبر به روش درون درمانی توسط شرکت فرین کشت تابان
کنترل پروانه کله مرده به روش درون درمانی
کنترل سوسک برگخوار صنوبر به روش درون درمانی توسط شرکت فرین کشت تابان

 سوسک برگخوار (Melasoma populi)، یکی از آفات مهم صنوبر می باشد که در آذربايجان، اصفهان، خراسان، خوزستان، همدان، فارس، كرمانشاه و استانهاي شمالي كشور وجود دارد. این آفت یک نسل در سال دارد ولی با توجه به درجه حرارت محیط و گیاه میزبان می تواند 2 یا 3 نسل در سال هم داشته باشد. سوسک برگخوار صنوبر زمستان را به صورت حشره كامل در قاعده درختان صنوبر به سر می برد. در بهار همزمان با باز شدن برگ درختان صنوبر، حشرات از پناهگاه های زمستاني خارج می شوند و پس از چند روز تغذيه از برگ های جوان، شروع به تخم گذاری می کنند.

 

شکل شناسی آفت

 سوسک برگخوار صنوبر بیضی شکل و طول آن 12-8 میلیمتر می باشد. سطح پشتی حشره برآمده و محدب است. سر، گردن و پاهای این آفت آبی تیره متالیک دیده می شود. بالپوش های حشره به رنگ قرمز با لکه های سیاه در انتهای می باشد. حشرات ماده تخم های خود را به صورت دسته ای و منظم در زير يا روي برگ و گاهي روي شاخه و تنه درخت مي گذارد. تخم آفت بیضی شکل و به رنگ نارنجی مایل به قهوه ای است. لاروهای سن اول نسبت به لاروهای سن دوم و سوم، رنگ تیره تری دارند. لاروهای كامل سفيد مايل به کرم با سر قهوه اي تيره هستند. شفيره سفيد مايل به زرد تا زرد مايل به قهوه اي همراه با لکه های منظم سياه است.

 

نحوه خسارت 

حشرات کامل و لاروهای سنین مختلف از برگ های جوان صنوبر تغذیه می کنند و باعث بدشکلی و از بین رفتن برگ های تازه می شوند. لاروهای سن اول فقط از سطح برگ های جوان تغذیه می کنند ولی لاروهای سن سوم برگ های مسن تر و بخش هایی از پهنک برگ به جز رگبرگ های میانی را مورد تغذیه قرار می دهند.

 

آیا می دانید درون درمانی بهترین روش کنترل سوسک برگخوار صنوبر است!

در حال حاضر درون درمانی یکی از بهترین روش های مبارزه با سوسك برگخوار صنوبر است که توسط شرکت فرین کشت تابان در شهرهای مختلف نتایج خوبی به همراه داشته است (جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید).

گیاهان میزبان

این آفت از برگ های جوان گیاهان مختلف خانواده بیدیان (Salicaceae) به ویژه گونه های صنوبر و بید تغذیه می کند.

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.