وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

شته کاج

خلاصه ای از این مطلب

کنترل شته کاج به روش درون درمانی
شته کاج- فرکشت
شته کاج

شته کاج با نام علمی Eulachnus tuberculostemmata از جمله آفات مهم درختان کاج است که در تمامی مناطق کشور انتشار دارد. این آفت با تغذیه از شیره درخت میزبان و ترشح عسلک منجر به گسترش آلودگی‌های قارچی و کاهش رشد در گیاه میزبان می‌شود.

شکل شناسی آفت

شته کاج غالباً سبز رنگ است و طول بدن آن بین ۲ تا ۴ میلی‌متر می‌باشد. این حشرات در کلنی‌های بزرگ بر روی قسمت‌های سبز گیاهان زندگی می‌کنند و از قدرت تولیدمثل فراوانی برخوردار می‌باشند.

نحوه خسارت

شته کاج از جمله آفات مخرب درخت کاج است که به برگ‌ها و جوانه‌های درختان کاج حمله می‌کند. این آفت از طریق قطعات دهانی مکنده شیره پروده گیاه را مصرف نموده و باعث ضعف عمومی، آسیب‌پذیری درخت کاج در برابر سایر عوامل محیطی و بیماری‌ها می‌شود. علاوه بر این، شته‌ها با تولید ماده چسبناک عسلک بر روی شاخه‌ها و برگ‌های‌ گیاه باعث کاهش میزان فتوسنتز در گیاه و ایجاد نقاط کلروز می‌شوند.

علائم خسارت آفت

  • ایجاد ضعف عمومی در درخت
  • مستعد نمودن شرایط حمله آفات ثانوی مانند چوبخوار و پوستخوار
  • ایجاد نقاط و لکه‌های زرد در شاخه و برگ‌های گیاه میزبان
  • ایجاد زردی عمومی در گیاه
  • قهوه‌ای شدن بافت‌های آلوده به آفت
  • تشدید ریزش برگ گیاه
خسارت شته کاج-فرکشت

بهترین روش کنترل شته کاج

یکی از روش‌های مؤثر مبارزه با آفات شته ازجمله شته کاج، درون درمانی است. با استفاده از روش درون درمانی می‌توان سموم مؤثر را به تنه درختان تزریق نموده و در سریع‌ترین زمان ممکن آفت شته کاج را کنترل نمود (جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید).

میزبان‌ها

این آفت فقط بر روی درختان کاج مشاهده  و موجب خسارت می‌شود.

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.