وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

پروانه ابريشم‌باف ناجور

خلاصه ای از این مطلب

کنترل پروانه ابریشم باف ناجور یا پروانه کولی به روش درون درمانی توسط شرکت فرین کشت تابان
کنترل پروانه ابریشم باف ناجور یا پروانه کولی به روش درون درمانی
کنترل پروانه ابریشم باف ناجور یا پروانه کولی به روش درون درمانی

پروانه ابريشم‌باف ناجور (Lymantria dispar) یکی از آفات برگخوار فضای سبز و برخی درختان میوه است. این آفت در نواحي شمالي و مركزي كشور انتشار دارد و نام دیگر آن پروانه کولی می‌باشد. پروانه کولی يك نسل در سال دارد و زمستان را به صورت تخم به سر مي‌برد.

 

شکل شناسی آفت

حشره كامل شب‌پره‌‌اي است كه جنس نر و ماده‌ی آن از نظر ظاهري با يكديگر اختلاف دارند و به همين دلیل به این آفتپروانه ابريشم‌باف ناجور مي‌گويند. شب‌پره‌‌ نر كوچكتر از حشره ماده، به رنگ قهوه‌اي روشن و داراي نوارهاي قهوه‌اي تيره همراه با نقاط زرد روي بال‌هاي جلويي مي‌باشد. حشرات ماده داراي بالهاي سفيد همراه با نوارهای موجی و لكه‌هاي سياه می‌باشند كه انتهای بدن آنها یک دسته مو وجود دارد. تخم‌های این آفت بیضی شکل، قهوه‌ای رنگ و به صورت دسته‌‌های 500-100 عددی هستند که توسط موهای زرد متمایل به قهوه‌ای پوشیده می‌شوند. لاروهای کامل به طول 70-45 میلی‌متر، قهوه‌اي یا خاکستری كمرنگ و در پشت دارای برجستگی‌های قرمز و آبی هستند. علاوه براین، سطح بدن لاروها از موهاي بلند پوشيده شده است. لاروها پس از تكامل تبديل به شفيره می شوند که رنگ آنها قهوه‌ای متمایل به قرمز است.

 

نحوه خسارت پروانه ابريشم‌باف ناجور

لاروهای پروانه ابريشم‌باف ناجور شب‌ها از برگ‌های‌ درختان ميزبان تغذيه می‌کنند و روزها در پناهگاه در حال استراحت هستند. بنابراین، از بین رفتن و ریزش برگ درختان از علائم اولیه نشان‌دهنده حضور پروانه کولی است.

خسارت لارو پروانه ابريشم‌باف ناجور یا پروانه کولی

درون درمانی بهترین روش کنترل پروانه ابريشم‌باف ناجور!

درون درمانی تکنیک جدید مبارزه با آفات برگخوار است که سموم موثر به مقدار کمتری به گیاه تزریق می‌شود. علاوه بر این، این تکنیک موجب افزایش راندمان سموم مصرفی، کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و کاهش خطر برای کارگران در معرض سموم می‌گردد (جهت کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید).

گیاهان میزبان

پروانه ابريشم‌باف ناجور بر روی درختان بيد، صنوبر، چنار، نارون، افرا، راش، بلوط، كاج، توسكا، زبان‌گنجشك و برخي درختان ميوه مشاهده شده است.

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.