وب سایت در حال بروز رسانی است

وب سایت رسمی مجموعه فرکشت در حال بروز رسانی است.

کیک چالکود

خلاصه ای از این مطلب

تغذیه درختان با کیک چالکود (چالکود فرکشت)
کیک چالکود- چالکود فرکشت

یکی از روش‌‌های مرسوم مدیریت تغذیه درختان مخصوصا در فضای سبز شهری استفاده از چالکود می‌باشد. ترکیب اصلی چالکود شامل خاک، ماسه و مقدار زیادی کودهای آلی کمپوست شده است در حالیکه مقدار قابل توجهی کودهای شیمیایی نیز برای غنی‌سازی چالکود از نظر عناصر غذایی استفاده می‌شود. فرمول‌های متعددی برای غنی‌سازی چالکودها استفاده می‌شوند که معمولا شامل اوره، سولفات آمونیوم، سوپرفسفات، سولفات پتاسیم و کودهای میکرو بوده و در مقادیر مشخص شده در زمان پرکردن چالکود اضافه می‌شوند. این روش کاربرد کودهای شیمیایی اغلب می‌تواند مشکلاتی از قبیل عدم تعادل مناسب بین مقادیر عناصر، هدروی به صورت آبشویی یا رسوب عناصر و راندمان کم آنها را در پی داشته باشد. ضمن اینکه توزین و اضافه کردن کودها به صورت جداگانه امری وقت‌گیر، پرهزینه و همراه با خطای زیاد خواهد بود. با توجه به تجارب موجود در مدیریت چالکودها و در نظر گرفتن مشکلاتی که در بالا گفته شد، کیک چالکود (چالکود فرکشت) با همکاری اساتید متخصص دانشگاه صنعتی اصفهان توسط شرکت فرین کشت تابان طراحی و ساخته شده است.

مزایای کیک چالکود

 • نسبت متعادلی از تمامی عناصر مورد نیاز گیاه در دو کیک ماکرو و میکرو در نظر گرفته شده است که کار تهیه مواد جداگانه، محاسبه و توزین را برای کاربر بسیار تسهیل نموده است.
 • ترکیبات زمینه و نحوه ساخت کیک به گونه‌ای انتخاب شده‌اند که عناصر با حلالیت زیاد مثل نیتروژن با سرعت کمتری آزاد شده و تلفات آبشویی آن کاهش یافته و عناصری مثل فسفر که خطر تثبیت و رسوب دارند نیز به تدریج آزاد شده و عمر شکل‌های قابل جذب آن در حد قابل توجهی افزایش یافته است.
 • علاوه بر عناصر غذایی ضروری، ترکیبات هوموسی، اسیدهای آلی و اسیدهای آمینه نیز در ترکیب کیک چالکود حضور دارند که نقش تحریک رشد، افزایش جذب و تحرک عناصر غذایی در گیاه را ایفا خواهند نمود.
 • عناصر ماکرو و میکرو در دو کیک جداگانه تامین شده‌اند که امکان واکنش این عناصر با یکدیگر تا قبل از مصرف گیاه را به حداقل رسانده است.
 • تامین عناصر در محیط مناسب از نظر واکنش شیمیایی یا اسیدیته و در حضور کربن آلی محلول فراوان
 • حداکثر شدن کارآیی فیزیولوژیک مصرف کودها نسبت به روش‌های معمول کوددهی
 • کاربرد بسیار ساده‌تر نسبت به روش معمول، به این ترتیب که یک زوج کیک ماکرو و میکرو در بالای هر چالکود قرار گرفته و روی آن با خاک یا ماسه پوشانده می‌شود. در صورتیکه چالکود نیز استفاده نشود می‌توان به صورت معمول کیک‌ها را در عمق حدود 10 سانتی‌متری در اطراف درخت دفن نمود. برای درختان کوچک تا متوسط یک زوج کیک کافی است. برای درختان بزرگ حد اکثر یک زوج کود به ازاء هر متر مربع سایه انداز، قابل استفاد است.
 • مناسب برای خاک‌های دارای واکنش خنثی تا قلیایی که بیش از ¾ اراضی کشور را تشکیل می‌دهند.
 • کاربرد یک نوبت در سال در اوایل بهار کافی است، برای گونه‌های دارای رشد یا محصول زیاد حداکثر دو نوبت کاربرد؛ پاییز بلافاصله پس از خزان برگ‌ها و اوایل بهار پس از شروع رشد سریع می‌توان استفاده نمود.
 • برای شرایط خاص از جمله خاک‌های اسیدی و یا محصولات خاص امکان تولید کود با فرمولاسیون ویژه وجود دارد.
 • شکل کیک برای درختان و درختچه‌ها قابل استفاده است، برای محصولات زراعی می‌توان از شکل پودری این کود استفاده کرد.
کیک چالکود (چالکود فرکشت)

آنچه در این مقاله میخوانید

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.